COP теплового насосу

COP теплового насосу

COP теплового насосу (COP) –  Coefficient of performance, коефіцієнт перетворення електричної енергії в теплову.

Як робити вимірювання COP теплового насосу?

Один і той же відрізок можна вимірювати різними рулетками. А якщо мова йде про правильні виміри, то рулетка, зрозуміло, повинна відповідати метрологічним стандартам. Саме тому всі лічильники теплової або електричної енергії повинні періодично проходити перевірку, на предмет похибки.

Відразу ж слід звернути увагу на виробника теплового насоса. Хочеться сподіватися на чесність вітчизняних виробників, але з огляду на загальну ситуацію в країні виникає багато питань до того, хто перевіряє вітчизняних виробників на предмет правильності вимірів, і  чи перевіряють взагалі? Така ж ситуація з багатьма тепловими насосами виробленими в Китаї. Не всі виробники нехтують правилами, але все-таки рекомендуємо звертати увагу на цей момент.
Інша справа з європейськими виробниками. На заході давно розвивається світ енергоефективних технологій. Є безліч асоціацій виробників і незалежних енергетичних агентств. Тому будь-який виробник знаходиться під пильною увагою як конкурентів, так і незалежних агентств. До того ж жорстка політика ЄС, щодо вдосконалення енергоефективних технологій, примушує виробників бути більш відповідальними при проектуванні теплонасосів і приведення вимірювань COP відповідно до існуючих стандартів.

Приклад: кожен європейський виробник будь-якої опалювальної техніки в обов’язковому порядку повинен вказувати клас енергоефективності свого продукту.

клас енергоефективноті

А стандарти бувають різні …

Тому, якщо ви порівнюєте COP різних теплових насосів, зверніть увагу по яких “стандартах” були проведені заміри.
Приклад: будь-який виробник може зробити вимірювання COP замірявши, скільки тепла видає компресор – наприклад 4,5 кВт теплової енергії, і скільки споживає компресор – наприклад 1 кВт електроенергії. Виходить COP – 4,5. При цьому не варто забувати, що для роботи геотермального насоса необхідна практично безупинна робота як мінімум двох циркуляційних насосів: насос циркуляції по грунтовому контуру, насос циркуляції по контуру опалення. Якщо враховувати споживання електроенергії цими циркуляційними насосами, отримаємо загальне споживання електроенергії системою, наприклад – 1,1 кВт електроенергії. А значить і COP буде вже не 4,5 а 4,09. Різниця є?

COP теплового насосу

Тому рекомендуємо шукати значення COP, яке відповідає одному з стандартів, наприклад EN14511.
Цей європейський стандарт враховує споживання електроенергії циркуляційними насосами. Також він регламентує, при яких температурних параметрах на вході і на виході з теплового насоса потрібно проводити виміювання.

 

Циркуляційні насоси

Припустимо, Ви читаєте характеристики на хороший європейський тепловий насос.
Виробник – відомий бренд, всі виміри виконані відповідно до норм EN14511.
На що слід звернути увагу? Давайте розглянемо всі ті ж циркуляційні насоси. Ми вже зрозуміли, що будь-який виробник робить виміри свого обладнання відповідно до EN14511, зобов’язаний враховувати потужність циркуляційних насосів. Але зверніть увагу на конструкцію теплового насоса. Що якщо в ньому немає вбудованих насосів, а виробник пропонує придбати їх окремо. У таких випадках виробник, для збільшення COP зацікавлений зменшити кількість електроенергії, використаної циркуляційними насосами. Тому він приймає до уваги характеристики найбільш енергоефективних циркуляційних насосів. Але на практиці, коли Вам встановлюють такий тепловий насос, швидше за все поставлять звичайні циркуляційні насоси, адже застосування найбільш енергоефективних циркуляційних насосів може збільшити кошторис на пристойну суму.

У зв’язку з цим теплові насоси з вбудованими циркуляційними насосами мають більш правдоподібний COP, тому що Ви отримаєте фактично ті циркуляційні насоси, які реально враховувалися в замірах COP.
Схожа ситуація з вбудованими бойлерами. Якщо бойлер вбудований, є мінімальна відстань від джерела тепла до бойлера, відповідно менші тепловтрати на магістральних трубопроводах. Як правило, системи з вбудованими бойлерами мають більший клас енергоефективності, ніж системи з окремими бойлерами.

 

Реальна ефективність

Відстань від Києва до Львова по прямій 468 км. Якщо Ви не володієте вертольотом, Вам ця цифра ні до чого, адже відстань по дорозі становить 542 км. У цих 74 км і є різниця між теорією і практикою. Так само йдуть справи і з COP. Купуючи тепловий насос, який за певних умов видає COP на рівні 6, в реальному житті навряд чи варто розраховувати на стабільний COP протягом усього сезону на рівні 6. Відверто кажучи, нам не відомі випадки застосування теплового насоса в побутових умовах, коли він видає такий високий COP. В Україні існує певна кількість промислових об’єктів, на яких реалізовані схеми застосування теплових насосів з відбором тепла від стічних вод.

Наприклад, в одному з санаторіїв встановлений тепловий насос NIBE, який відбирає тепло зі стоків, що надходять з лікувальних ванн. Оскільки температура таких стоків висока, то і COP досить таки пристойний. У приватних же домоволодіннях, де проживає нехай навіть 10 чоловік, неможливо отримати такий великий обсяг теплої води, з якої тепловий насос зміг би відбирати тепло для опалення. Тому в реальних умовах температура носія, від якого ми відбираємо тепло (грунт, вода і т д) не може бути високою, а отже COP не може бути більше 5.

 

Параметри вимірів COP.

COP вимірюють при певних параметрах.
B0 / W35, B0 / W45, W10 / W45 і т д.
Що це означає? B -brain (розсіл), W- water (вода).
Якщо перша буква B, значить ми відбираємо тепло від розсолу. Якщо W – від води.
Друга буква W  вказує на те, що тепловий насос гріє воду.
Цифрове позначення вказує на температуру.

EN14511 B0 / W35. Це означає що COP теплового насосу заміряли за стандартом EN14511 з урахуванням споживання електроенергії циркуляційними насосами. Даний COP справедливий, якщо ми відбираємо з грунту теплоносій з температурою 0 градусів і віддаємо в систему опалення теплоносій з температурою 35 градусів.
І відразу важливий момент. Припустимо, у вас низькотемпературна система опалення (в будинку тільки теплі підлоги і / або теплі стіни). Припустимо на вулиці -20 градусів. При такій температурі на вулиці, для компенсації тепловтрат, навіть із застосуванням теплої підлоги, необхідно подавати в систему опалення 40-45 градусів. А значить і COP при таких температурах на вулиці буде інший, а точніше він буде відповідати B0 / W45. Зрозуміло, -20 не кожен день буває,тому із застосуванням теплих підлог, більшу частину року тепловий насос буде мати COP актуальний для B0 / W35, але в сильні морози COP теплового насосу трохи знизиться і його значення буде швидше відповідати B0 / W45

 

Ви можете порівнювати 2 теплових насоса.

МодельF1255-12F1255-16
COP  при 0/354,874,85
COP  при 0/453,753,77

 

Перший (F1255-12) має хоч і незначно, але більш високий COP при параметрах 0/35. Однак при параметрах 0/45, COP теплового насосу нижчий. Якщо за розрахунками системи опалення, температурний графік 45/35 (температура теплоносія на подачі 45 градусів, на звороті – 35 градусів), то більш ефективним рішенням буде модель F1255-16. У міжсезоння, коли немає необхідності подавати в систему опалення теплоносій з температурою 45 градусів, більш енергоефективна робота буде з використанням моделі F1255-12. В даному прикладі різниця COP не така вже суттєва, адже в порівнянні беруть участь теплонасоси однієї лінійки, але на практиці часті випадки коли різниця більш виражена.
А як же тоді вибрати тепловий насос, якщо одна і та ж модель може бути більш-менш енергоефективною, в залежності не тільки від системи опалення, але і від пори року? Для цього є ще один параметр енергоефективності системи – SCOP.

SCOP.

Кожен виробник зацікавлений продати своє обладнання. Як зробити продукт більш привабливим? Враховуючи те, що тепловий насос є енергоефективним пристроєм, звичайно ж, підвищити його COP. Тому всі прагнуть зробити продукт, який буде видавати максимальний COP теплового насосу при параметрах регламентованих в EN. Але що відбувається при інших параметрах?

Приклад. Бортовий комп’ютер сучасного автомобіля показує миттєву і середню витрати палива. Миттєва витрата палива може коливатися в залежності від того, як сильно Ви тиснете на газ. Але Вас, напевно, не цікавить, скільки ви витрачаєте літрів у дану секунду, адже прибравши ногу з педалі газу, миттєва витрата показує 0. Напевно, більш інформативним є середній показник витрати палива.
SCOP якраз є середнім показником енергоефективності теплового насоса. Він враховує кліматологію певного регіону, також враховано, що температура теплоносія буде змінюватися в залежності від температури на вулиці, а значить буде змінюватися і миттєвий COP теплового насосу.
Таким чином, в примітивному уявленні SCOP – це середнє значення всіх миттєвих COP в опалювальному сезоні (для певної кліматичної зони).

 

Висновки:

1. Якщо Ви купуєте тепловий насос європейського виробника відомого бренду, швидше за все COP вказаний в тех.даних буде відповідати дійсності.
2. Звертайте увагу на те, чи зазначений стандарт EN, по якому мірявся COP.
3. Реальний COP, як правило, вище у техніки з вбудованими циркуляційними насосами.
4. При розрахунках споживання електроенергії враховуйте той COP, який відповідає параметрам Вашої системи опалення.
5. Більш точно порахувати споживання електроенергії в сезон, за допомогою коефіцієнта SCOP, який враховує зміни температури теплоносія протягом опалювального сезону.

 

Замовити дзвінок
+
Чекаю дзвінка!