Як правильно вибрати тепловий насос

Тепловий насос. Як правильно вибрати, і на що звернути увагу

Припустимо, Ви захотіли встановити собі тепловий насос. Напевно у Вас багато питань на тему, як правильно вибрати тепловий насос. Зрозуміло, без допомоги кваліфікованих фахівців не обійтися. Рекомендуємо Вам звернутися до кваліфікованої перевіреної монтажної організації. Однак практика показує, що на момент звернення на фірму, замовники часто не знають які функції можуть бути в тепловому насосі і як їх краще реалізувати. І взагалі не знають, з якого боку підходити до вибору. Звичайно, правильний менеджер завжди введе Вас у курс справи, однак, усні розмови часто заплутують замовників.

Пропонуємо Вам план, який допоможе  зорієнтуватися в цій нелегкій справі. Після ознайомлення з ним, Ви будете дещо орієнтуватися в світі теплових насосів і задавати менеджеру конкретні питання.

тепловий насос вибір

План по підбору теплового насоса.

1. Визначити завдання, які буде виконувати тепловий насос

1.1. Визначити додаткові можливості і функції, які повинен виконувати теплонасос.

2. Визначити тип теплового насоса.

2.1. Якщо це грунтовий тепловий насос, вибрати тип ґрунтового контуру.

3. Визначити потужність теплового насоса.

3.1 Визначити модель теплового насоса.

4. Визначитися зі схемою теплового насосу.

5. Вибрати додаткові комплектуючі для теплового насоса.

Важливим є те, що вибір деяких пунктів може змінити деякі попередні пункти. Це пов’язано з різними технічними особливостями різних теплових насосів.

 

1. Визначте завдання, які буде виконувати тепловий насос.

Від поставлених завдань може залежати тип теплового насоса. Наприклад, щоб підтримувати температуру в басейні в міжсезоння, краще підійде повітряний тепловий насос, в той час як для опалення взимку, швидше за все – геотермальний.

Отже, які завдання може виконувати тепловий насос:

Опалення.
Найчастіше тепловий насос використовують саме для опалення.

Гаряче водопостачання (ГВП).
Якщо Ви встановлюєте тепловий насос для опалення, є сенс використовувати його в якості нагрівача для потреб ГВП, щоб максимально зменшити споживання електроенергії в Вашому домі. Як правило, тепловий насос з функцією ГВС коштує десь на 10-20% дорожче ніж без такої функції.

Нагрів басейну.
У Вас є басейн і Ви хочете підтримувати в ньому комфортну температуру? Використовуйте для цього тепловий насос. Для цього потрібно додати додаткове обладнання, яке зможе керувати нагрівом басейну (більш докладно дивіться в пункті 4 та 5 плану по підбору теплового насоса). Також варто враховувати додаткове навантаження на тепловий насос, яка може виникати при роботі теплового насоса на нагрів басейну (більш докладно в пункті 3)

Охолодження.
Тепловий насос здатний працювати і на охолодження. Чому б Вам не використовувати його максимальний потенціал? Тим більше, що деякі моделі можуть охолоджувати будинок абсолютно без витрат (наприклад, коли відбувається нагрів ГВП або басейну влітку, холод отриманий в результаті цього – безкоштовний!). Вам потрібно подумати про те як поширювати холод по приміщенню. Від цього залежить схема системи опалення та топкової. Також тип додаткового обладнання топкової, яке буде охолоджувати (пункт 5). Функція охолодження вже вбудована в більшість теплових насосів “повітря / вода”. Для деяких теплових насосів “грунт / вода” необхідно купувати додаткове обладнання вартістю 5-20% від вартості самого теплового насоса.

 

1.1 Визначити додаткові можливості і функції, якими повинен володіти тепловий насос.

1. Керувати теплими підлогами або / і теплими стінами в погодозалежному режимі.
Тепловий насос може керувати системою опалення в погодозалежному режимі (температура теплоносія змінюється в залежності від температури на вулиці автоматично). Використання такого режиму зменшує витрати на електроенергію на 20%. Якщо у Вас 2 системи опалення (теплі підлоги й радіатори), тепловий насос зможе керувати лише однією з них – радіаторами. Для того щоб керувати теплими підлогами, потрібно використовувати додатковий комплект для того щоб тепловий насос зміг керувати теплими підлогами в погодозалежному режимі.

2. Керувати додатковим джерелом тепла.
Автоматика більшості моделей теплових насосів, вміє керувати додатковим джерелом тепла – газовим котлом. Коли, на вулиці сильний мороз, і тепловий насос не може самостійно підтримувати комфортну температуру в приміщенні, його автоматика самостійно вмикає газовий, електричний, або будь-який інший котел. Коли температура на вулиці підвищиться, додаткове джерело автоматично вимикається.

3. Мати можливість моніторингу і управління через інтернет.
Всі нові моделі теплових насосів мають таку можливість. Якщо для Вас така функція важлива, при виборі теплового насоса не розглядайте старі моделі.

4. Мати можливість підключення до системи “розумний будинок“.
Немає проблеми в тому щоб поєднати тепловий насос з системою “розумний будинок” яка встановлена ​​або буде встановлена ​​в Вашому домі. Для цього достатньо придбати модуль розширення, який може поєднати свою автоматику з автоматикою системи “розумний будинок”.

5. Мати можливість керування тепловим насосом з іншого приміщення (не з топкової).
Ви сидите в спальні на другому поверсі, а тепловий насос в підвалі. Вам потрібно зменшити температуру в приміщенні. Встановлений пульт управління, в коридорі другого поверху, полегшить це завдання.

2. Визначити тип теплового насоса.

Основні варіанти  теплових насосів.
Геотермальний.
Повітряний.
У кожного є свої переваги і недоліки. Але в цілому, для опалення будинку, як правило більш надійним і енергоефективним варіантом є геотермальний тепловий насос. Повітряний тепловий насос як правило коштує дешевше, але повітряні теплові насоси мають менший моторесурс, і меншу енергоефективність (більше споживання електроенергії ніж у геотермального теплового насоса)

2.1. Якщо це грунтовий тепловий насос, вибрати тип ґрунтового контуру.

Основні типи ґрунтових контурів:
-Вертикальні свердловини.
-Горизонтальний колектор.
-Вода-вода.
-Труби на дні водойми.

Ми рекомендуємо вибирати вертикальні свердловини. Це найнадійніший тип ґрунтового контуру. Більш докладно можете почитати пройшовши за посиланням –  Особливості вертикальних свердловин

 

3. Визначити потужність теплового насосу.

Виходячи із завдань які Ви визначили в першому пункті, необхідно вибрати потужність теплового насосу.
Припустимо тепловтрати будинку складають 15 кВт. Для гарячого водопостачання є бойлер об’ємом 200 літрів. У Вас є басейн об’ємом 40 м куб. Для системи охолодження, за розрахунками необхідно 14 кВт холоду.

Перше, про що варто задуматися – пріоритет вибору: що для Вас важливіше – система опалення або система охолодження. Справа в тому, що тепловий насос, припустимо з тепловою потужністю 15 кВт (чого достатньо для опалення Вашого будинку), може видати не більше 12 кВт холоду (чого недостатньо для Вашого будинку). Це пов’язано з принципом роботи теплового насоса. Якщо Ви підберете тепловий насос, який зможе видавати 14 кВт холоду, він зможе видавати близько 17,5 кВт тепла. Такий тепловий насос буде коштувати дорожче, а його потенціал “по теплу” Ви просто не будете використовувати, адже Вашому будинку не потрібно 17 кВт тепла. Одним з прийнятих рішень може бути вибір теплового насоса “по теплу” але зі зменшенням приміщень які потрібно охолоджувати. Наприклад виключити з системи охолодження технічні приміщення, коридори і ті приміщення які будуть рідко використовуватися. Коли мова заходить про опалення, швидше за все необхідно опалювати всі приміщення (крім холодних комор).

На нагрів бойлера 200 літрів до навантаження на тепловий насос необхідно додати не більше 1 кВт. Швидше за все досить буде і 0,5 кВт.

Басейн

Що стосується басейну, то на басейн об’ємом 40 м. куб. необхідно близько 5 кВт тепла на годину (для підтримки стабільної температури в басейні). Кількість тепла, котра необхідна для басейну, залежить від того, закритий він чи відкритий. Якщо мова йде про басейн який буде експлуатуватися в міжсезоння, то пікове навантаження на тепловий насос не збільшиться (в міжсезоння максимальне навантаження на опалення буде не більше 7 кВт), і тих 8 кВт що залишилися, буде досить для підтримки температури в басейні. Якщо ж басейн буде експлуатуватися взимку – до навантаження на опалення та ГВП необхідно додати навантаження на басейн.

А тепер найважливіший момент правильного підбору теплового насоса. Розрахункове навантаження на систему опалення та ГВП становить 15,5 кВт (басейн не використовуємо взимку). Рекомендуємо підібрати тепловий насос не те що без запасу, а й зовсім з дефіцитом потужності. Рекомендуємо використовувати тепловий насос потужністю близько 80% від необхідного навантаження на систему опалення та ГВП. Таким чином розглядайте тепловий насос, потужністю 12,4 кВт. Він зможе самостійно опалювати Ваш будинок і гріти воду, до температури на вулиці -10 ..- 15 градусів. При більш низьких температурах на вулиці буде вмикати, собі на допомогу, додаткове джерело тепла (не важливо, чи то буде вбудований електрокотел або окремий газовий котел).

Раціональність

Оскільки температура на вулиці нижче ніж -10 ..- 15 буває не так часто, протягом опалювального сезону, то і увімкнення цього додаткового не енергоефективного джерела тепла, буде відбуватися рідко. Основне навантаження буде все-однак припадати на тепловий насос. Таким чином, з усього тепла, яке Вам потрібно в рік, для опалення будинку та ГВП, тепловий насос буде виробляти 95%. І тільки 5% тепла, від річних потреб, буде припадати на додаткове джерело тепла. Такий підхід дозволить Вам знизити капіталовкладення, при купівлі теплового насоса, так як кожен “зайвий” кіловат потужності теплового насосу може коштувати від 300 до 1000 євро. А економія, із застосуванням теплового насосу, підібраного з запасом, буде приблизно такою ж, як і у теплового насоса з дефіцитом потужності.

3.1 Визначити модель теплового насосу.

Цей пункт залежить як від попереднього, так і від інших пунктів. Модель повинна мати ті функції котрі Ви визначили в найпершому пункті плану по підбору теплового насосу. Також вона повинна бути доступна у виконанні з такою потужністю, яку Ви визначили в попередньому пункті. Всі моделі мають певний крок потужності. Вам потрібно 12,4 кВт потужності. Навряд чи ми знайдемо тепловий насос з конкретно такою потужністю. У модельному ряду NIBE, наприклад є моделі з тепловою потужністю 10, 12 і 15 кВт. Найближче до бажаної потужності, стоїть модель 12 кВт.

4. Визначитися зі схемою теплового насосу.

Ви обрали функції, які Ви хочете отримати. Тепер питання як, Ви це хочете отримати. Приклад: Вам потрібно опалення та охолодження. А чи потрібно Вам одночасно опалювати і охолоджувати будинок (наприклад охолоджувати серверну взимку, в той час коли всі інші приміщення потрібно опалювати) ?. Така схема буде мати відмінності від схеми де це неможливо. Яким чином робити охолодження (із застосуванням гліколю в системі охолодження, чи з застосуванням підготовленої води)? Все це, а також багато іншого впливає на схему теплопункту. Нам довелося б написати цю статтю розміром з тисячу сторінок щоб ознайомити Вас з усіма тонкощами розробки принципових схем. Але замість цього рекомендуємо Вам звернутися до інженера і запитати в нього про можливі варіанти реалізації схеми за Вашим запитом. Вимагайте від них обґрунтування кожної схеми, щоб вони озвучували всі переваги і недоліки кожної з них.

5. Вибрати додаткові комплектуючі для теплового насосу.

Залежить від пунктів 1,2, може впливати на пункт 4.

Сподіваємося тепер нам вдалося трохи ввести Вас в курс справи, і показати як правильно підібрати тепловий насос.

Замовити дзвінок
+
Чекаю дзвінка!